112 Persons Receive Life Memberships In State Agricultural, Mechanical Society

One-hundred-twelve persons received life memberships in the State Agricultural and Mechanical (State Fair) Society at its annual meeting last Tuesday night at the Richland County Courthouse.

Twelve of the total number were honorary life memberships, given to one outstanding FFA boy and one outstanding 4-H Club member per Congressional District.

The new members are: N. W. Addy, Columbia; Mack H. Alman, Spartanburg; Walter G. Bristow, Jr., Columbia; M. A. Bouknight, Lexington; Douglas B. Bailey, Loris; Joe M. Bates, Wateree; E. T. Bowen, Blaney; J. E. Brown, Jr., Ehrhardt; V. E. Barnett, Ridgeway; Emory Bishop, Inman; J. J. Bullard, Columbia; and Ralph Bell, Jr., Summerton.

Also; Walter E. Brooker, Denmark; Ed B. Baskins, Bishopville; W. C. Boyd, Columbia; T. C. Coxe, Jr., Darlington; L. W. Conder, Jr., Columbia; John W. Conder, III, Columbia; John R. Corley, Jr., West Columbia; Robert R. Coker, Hartsville; N. Bryant Cooper, Mullins; E. L. Chapman, Florence.

Also, J. M. Dalziel, Columbia; H. L. Davis, Conway; Claude Davis, Jr., Columbia; Homer E. Drafts, Lexington; Paul M. DeLoache, Saluda; H. A. Dixon, West Columbia; Raymond H. Delaney, West Columbia; O. G. Dorn, Sumter; W. E. Dargan, Darlington; S. D. Ellison, Jr., Winnsboro; John L. Fairey, Orangeburg; O. J. Fletcher, McColl; and J. J. Foy, Elko.

Also, W. P. Gaston, Woodruff; Joseph C. Good, Jr., Columbia; S. Wayne Gamble, Lanes; William Howard, Darlington; F. P. Henderson, Ninety Six; Jesse F. Hawkins, Newberry; R. G. Horton, Conway; Charles T. Haskell, Columbia; Dr. Paul T. Hopkins, Columbia; R. P. Kapps, Columbia; Hal Kohn, Sr., Newberry; Hamilton Lott, Columbia: Dixon Lee, Dillon; and John W. Lyle, Jr., Richburg.

Also: T. Eston Marchant, Columbia; James D. McNair, Aiken; William H. McKerley, Charleston; R. L. McCaskill, Jr., Bishopville; James E. McFadden, Lake City: Gene G. McKown, Gaffney; T. B. Ludlam, Conway; Fred T. Mills, Saluda; B. S. Merritt, Beaufort; W. Richard Mattox, Clemson: Gary R. Martin, Chapin; C. B. Mitchell, Bethune; Garrett J. Mobley, Kershaw; Wilbur Mozingo, Darlington; and C. E. Mitchell, Florence.

Also; Jesse T. Reese, Jr., Columbia; Mrs. J. H. Rudisill, Hopkins; Judith B. Reese: W. C. Ruthven, Patrick; F. M. Roddey, Jr., Columbia; Dr. Robert L. Sumwalt, Columbia; Dr. Paul Kent Switzer, Union; Robert L. Steer, Ninety Six; Alton E. Salters, West Columbia; Albert Segars, Hartsville; J. W. Swink, Effingham; Dr. Gerald W. Scurry, Columbia; and J. Boyce Shuler, Holly Hill.

Also; Henry Fox Tindall, Pinewood; Rivers G. Vaughn, Enoree; R. B. Preacher, Ridgeland; A. B. Wise, Columbia; Robert L. Wickham, Clinton; O. H. Wienges, Jr., St. Matthews; W. B. Wilkerson, York; Daniel K. Warner, Greenwood; James C. Williams, Norway; E. M. Williamson, Darlington; J. T. Wingard, Columbia; Elbert L. Wingard, Lexington; V. M. Wells, Irmo; B. F. Williamson, Darlington; Eva Hampton Willis, Columbia; and Cleo A. Young, Simpsonville.

Also; Aimee W. Reese, Columbia; Mary Mobley Reese, Columbia; Gill M. Reese, Columbia; James Adger Reese, Jr., Columbia, and William Mobley Reese, Columbia.

Honorary memberships were given to the following outstanding 4-H boys; Robert E. Stukes, Davis Station (Clarendon County); Jimmie H. Odom, Jr., Williston (Barnwell County); J. Andrew Logan, Greenwood (Greenwood County); Ronald Cooke, Greer (Greenville County); Wayne Lewis, Blackstock (Fairfield County); and Tracy C. Atkinson, Bishopville (Lee County).

Receiving honorary memberships were the following FFA boys; Carlysle West, Jr., Moncks Corner; Tillman Mathias, III, Lexington; Walter Smith, Johnston; Ray Bragg, Woodruff; Roy Croxton, Jr., Kershaw; and Charles Cook, Loris.

October 23, 1959  State (published as The State)  
Columbia, South Carolina
Page 28

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *