Many Classified By City Board

Standing of 230 Registrants Was Determined Last Night by Columbia Authorities.

Two Hundred and thirty registrants were c lassifed last night by the city exemption board.

The registrants were divided into the five classes in the following numbers Class 1, 116; Class2, 55: Class 3, 4; Class 4, 41, and Class 5, 14.

The names and address of the classified men follow:

Class 1.

J. S. Fox, 1203 Wayne street; J. A. Smith, 10 Haskell avenue; W. A. Richard, 1524 Pickens street; Stein Hail, Lugoff; W. H. Harth, 1413 Hampton Street; Elijah Varn, 823 Washington street; Jacob Thomas, 1606 1/2 Gregg Street: Harry Anderson, 510 Hampton Street; Wm. Lewis, 1714 Rice Street; Moody Lowman, 13 Millers Alley; J. H. Propst, 2006 Sumter street: E. M. Bell, 2416 Laurel Street; Jacob Govan, 815 Gates street; W. p. Brandenburg, 2321 Park street; Menshack Murray, 414 Henderson street; W. P. McIntosh, 1610 Marion street; J. R. Goodwin, 1704 Highland street; Roddell Jones, 2217 Richland street; W. P. Blackwell, city; Manggie Ross, 20 Melton’s alley; G. P. Monroe, Box 130; Amos Watson, 902 College street; C. N. Dyches, 10 Moorer’s alley; William Harris, 404 Marion street; J. M. Banks, 1625 Senate street; G. O. Deese, 820 Zigzag; John Jackson, 809 Lady street; Levi Lewis, 414 Pickens street; Ben Caldwell, 1604 Pulaski street; Calvin Mobley, 1112 Blossom street; Charlie Durant, 1018 Washington street; Leroy Jackson, Court House; Clarence Wade, 1006 Washington street; George Johnson, 1111 Divine street; Owen B. Meadows, Armour & Co.; Joseph WIlson, 1018 Williams street; J. W. Williams, 1629 Main Street; A. O. Miller, 1728 Blanding street; China Hinton, 1016 Price avenue; C. P. Chalk, 1015 Barnwell street; Sing Worthy, 1 Canal alley; William Dawkins, 806 Washington street; C. E. Tiller, 226 Gervais street: Alphonson Salco, 1808 Barnwell street; John E. Kelley, 2225 Washington street; J. H. Bass, 821 1/2 Main street; E. E. Teagle, Y. M. C. A.; B. R. Smith, 1113 College street; James Cannon, 1323 Lincoln street; W. E. Duncan, 1233 Main street; G. A. Hook, 501 Green street; H. W. Hill, 1419 Park street; Wesley Williams, 927 Divine street; W. L. Wilkins, 1418 Divine Street; F. W. Jaggers, 2209 Lincoln street; B. A. Gardner, Colonial Heights; G. L. Taylor, 1420 Cherokee street; Sam Saxton, 1121 Laurens street; R. J. Whittington, 621 Sumter street; Alston Jones, 424 Sumter Street; H. W. Hall, 1706 Senate street; James Gillson, 1107 Huger street; Cleveland Harris, 519 Blossom street; T. C. Langford, Columbia Record; Chas. B. Key, 1020 Sumter street; M. W Gaines. Y. M. C. A.; Luke Large, 1417 Blossom street; M. R. Kyser, 410 Main street; C. W. Spradley, 24 Clark avenue; Samuel Reyner, 1116 Blanding street; J. W. Love, Atlanta; W. V. Brazell, 918 Taylor Street; H. M. Ross, 1404 Gregg street; H. P. Driggers, 1420 Lady Street; H. S. Tellam, Jefferson hotel; F. M. Hennies, 1100 Calhoun street; O. R. Baggott, 24 Clark avenue, J. R. Howard, Union Station; H. E. Gilbert, New York; Fred Pratt, 922 Washington street; Marion B. Fair, 321 Hampton street; Edward Belson, 1444 Main Street; W. J. Roberts, 2900 Lincoln street; Joe Owens, Richland county chain gang; Ben June; 13 Lumber street; R. F. Barr, 3 Keenan apartments; Frank Stevenson, Liberty Hill; H. L. Dozier, 1420 Pendleton street; Freddie Phillips, Union News Co.; Allen Chestnut, 1025 Lady street; E. B. Wilson, 2218 Gadsden street; O. M. Eargle, 2013 Lumber Street; J. C. McDaniel, 2307 Lincoln street; Jno. Hamilton Crenshaw, 731 Calhoun street; E. D. Rogers, 1223-A Lady street; II. L Johnson, University of South Carolina; J. T. McClung, 1020 Sumter street; Walter Leaphart, 402 Lincoln street; E. W. Barre, Norfolk; J. E. Davis, 1321 Richland street; Sam Whitaker, 1404 Gervais street; Fasoli Pietro, Reidsville, N. C.; Nathan Russell, 524 Hampton street; F. G. Vance, 1027 Maple street; C. R. Stevenson, Shelton; W. L. Gaillard, 805 Lady Street; J. D. Edens, Box 165; Benj. Mason, 1312 Divine street; Wilie Jackson, 705 Blanding street; James Rutherford, 1012 Green street; O’Dell Ruff, Newberry; W. B. Wells, 825 High street.

Class 2.

W. Baker, 1027 College street; Abraham Long, 1006 Lincoln street; John Boyd, Stoneville, North Carolina; J. H. Bonner, 713 Gates street; Henry Robinson, 911 Walnut street; Edward Gunter, 1013 Whaley street; John Bottom, 704 Gates Street; A. J. Williams, Jr., 1220 Oak Street; Willie Satterwhite, 2020 Assembly street; Isaac Taylor, 700 Gates street; Julius Wrigley, 1321 Wheat Street; Flemming Foster, 2117 Calhoun street; Jas. Rutledge, 821 Lincoln street; Clarence Palmer, 1014 Gervais street; C. B. O’Donnell, 1700 Senate Street; John Smart, 12 Brayton; S. Shipotow, 929 1/2 Gervais Street; Harrison Taylor, 1518 Taylor Street; Frank Joine, 632 Gates Street; Hampton Branshaw, 1418 Taylor street; Frank Buchanan, 1408 Wayne street; Jas. W. Dodson, 927 Tree Street; Forrest Jones, 1069 Price avenue; Will Thompson, 520 Sumter street; Haskell Corley, Edmunds; T. W. Jenkins, 1315 Taylor street; W. W. Adams, 530 Colder Court; Fred Ferguson, 1218 Laurel street; G. W. Sims, 609 Sixth street; Robt. Galloway, 1725 Wheat Street; D. F. Darsault, 2215 Senate street; S. H. Blufford, 1630 Rice street; W. M. Goff, 608 Lady street; Joseph Smith, 1008 Divine Street; James Roseborough, 2118 Hampton street; Wm. Sheppard, general delivery; Lucius Mickens, 217 Marion street; John Reese, 505 Sumter street; J. H. Kelley, 412 Pall Mall; Albert Prioleau, 2418 Washington street; John Mayo, 2402 Calhoun street; Robert Davis, Seaboard Air Line depot; L. A. Smith, 1337 Assembly street; Roscoe Jackson, 1025 College street; J. C. Johnson, 1604 Pulaski street; J. T. Young, Lexington; G. H. Adams, Jr., St. Augustine, Fla.; L. G. Walker; Greenville; Charley Jones, 312 Lincoln street; Milton King, 809 Hampton street; Frank Green, 706 Gates street; Hick Taylor, Edgewood; S. J. Gossett, 1717 Wayne Street; H. C. Robinson, S. Green alley; W. J. Howell, Olympia.

Class 3.

Chas. Bradford, 1525 Bull Street; J. R. Leitsey, Camp Jackson post office; Robert Griffin, 1308 Heidt street; J. H. Means, Jr., 1427 Cherokee street.

Class 4.

W. P. Hollowell, 820 Carolina avenue; B. W. Snipes, 1406 Whaley street ; Frank Stuart, 1222 Senate street; T. M. Painter, 1125 College street; R. E. Nelson, 1512 Lincoln Street; B. L. Wooten, 1606 Marion street; John J. Cathcart, 1010 Price avenue; P. H. Jameson, 2236 Park street; S. L. Keller, R. F. D. 4; William Lewis, 713 Assembly street; Jim Miley, 2300 Sumter street; C. Q. Mason, Greenville; Felix Solavo, 1731 Wayne street; H. H. White, 117 Berkley apartments; J. R. Richardson, 1101 Columbia avenue; F. E. Hatchell, 911 Oak street; J. B. Boyn, 1422 Cherokee street; J. G. Lavender, 900 block Woodrow street; T. Lewis Murray, 1715 Green Street; T. E. Hammond, 2230 Wayne Street; J. M. Branham, Blaney; B. E. Goore, Rialto theatre; T. M. Nelson, 1817 Marion street; W. E. Owens, 331 Washington street; J. C. Dunning, 1011 Divine street; J. M. Robertson, 1415 Taylor street; S. E. Fox, 2419 Main Street; Ernest Ashford, 620 Laurel street; H. K. Wessinger, Southern Shops; N. B. Edgerton, 817 Gregg Street; H. R. Young, 1319 Whaley street; Max Friedman, 1510 Park street; C. D. Harden, 1002 Calhoun street; James P. Thomas, 800 Pickens street; C. O. Guillon, 907 Oak street; Perry Woods, Greenville; K. C. Hayes, Rock Hill; J. S. Dakins, 1523 Taylor street; R. C. Fickling, 1117 Calhoun street.

Class 5.

Phillip E. Koti, Benedict college; Henry G. Martin, 2800 Park street; George Tsiakias, 1538 Main street; C. B. Sweattie, 1614 Hampton street; M. Lipche, 1003 Assembly street; Ollie Mefford, 2510 Laurel street; E. A. Penick, Jr., 1520 Blanding street; Capt. J. B. Murphy, Camp Jackson; W. A. Axeon, 520 Calhoun street; D. M. Crawford, 1607 College street; Leonard Payck, Brooklyn; C. M. Thompson, 120 Pickens street; J. O. Reynolds, Charleston; Preston E. Lyles, 1401 Blanding street.

January 17, 1918  Columbia Record (published as The Columbia Record)  
Columbia, South Carolina
Page 5

Leave a Reply

Your email address will not be published.